Kwiat Paproci

What is essential is invisible to the eye.

Pean recytowany na kolanach

Tove Jansson. Mama Muminków - Boel Westin, Bogumiła Ratajczak

Co za rozczarowanie! Wielka, wspaniale zilustrowana książka, a napisana drętwym językiem. Myślę, że sama Tove byłaby bardzo niezadowolona, ponieważ w książce brak tego, co było dla niej ważne - naturalności, szczerości, emocji i sztuki. Mamy za to - ambitne, to fakt - bardzo poprawne opracowanie naukowe, przegadane, z licznymi powtórzeniami, nieco chaotyczne, dalekie od życia (bardzo ostrożne aluzje do życia uczuciowego autorki), zza którego nie widać prawdziwej osoby, tylko pracowitą artystkę. Nie dowiemy się nic na temat drobnych, codziennych zwyczajów pisarki, jej ulubionych filmów, stylu ubierania czy ewolucji poglądów religijnych.

 

Gdy pomyślę sobie choćby o "Upartym sercu" K. Błażejowskiej (biografia poetki Poświatowskiej) to widzę wyraźnie, że tutaj autorka nie miała przede wszystkim pomysłu na główna myśl biografii i jej styl, w wyniku czego mamy bałagan oraz wrażenie, że całą książkę napisano z użyciem strony biernej, a opisywana pisarka i artystka jest martwym owadem pod szkłem. Efekt jest taki, że Jansson, nie lubiąca rautów na swą cześć i powierzchowności doczekała się ładnej, nudnej laurki.

 

Na szczęście dla prawdziwych miłośników twórczości Tove Jansson pozostają dzieła samej artystki i jej słowa, pełen życia, którego tu nie uświadczymy.

 

 

Życie instrukcja obsługi

Życie instrukcja obsługi - Georges Perec Zawsze fascynowały mnie rysunki dla dzieci, na których przedstawiano "przekrojony dom" i można było podglądać co robią ludzie. Perec opisał taki przekrój, rozciągając go dodatkowo w obszarze czasu. Podobno miał listę słów, które musi użyć, w każdym rozdziale miała się znaleźć jakaś inna czynność, opis ubioru itd. Bardzo fascynuje mnie wątek puzzlowy jak również poświęcanie czasu na aktywności, których efekty są doskonale niewidoczne lub znikające - tzw. pomniki straconego czasu. Genialna księga! Perec jest wielki! Najważniejsza książka mojego życia. PS http://gabinet-kolekcjonera.blogspot.com/

Zupa Franza Kafki

Zupa Franza Kafki - Crick Mark Smakowicie genialna!

Wszystko co mężczyźni wiedzą o kobietach

Wszystko co mężczyźni wiedzą o kobietach - Alan Francis Kilka tysięcy lat ludzkiej wiedzy, setki teorii, miliony badań, a wszystko w jednej książce połączone dzięki niesamowitej erudycji autora!

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną - Dorota Masłowska To zupełnie nie moje klimaty, nie moje fale. Kompletnie inna bajka. A jednak książka Masłowskiej wciągnęła mnie tak mocno, iż czytając ją byłam cały czas na haju. Przez chwilę byłam kimś innym, kimś z tamtego świata. I choć teraz, z dystansu, zupełnie tego nie rozumiem, to pamiętam tamte uczucia. Magia literatury!

Wielki kawalarz polski

Wielki kawalarz polski - autor nieznany Ulubiona lektura mojej przyszywanej siostrzenicy, zwłaszcza dział: "Kolega z koleżanką za firanką" :-)

Wichrowe wzgórza

Wichrowe wzgórza - Emily Jane Brontë Ach, ten klimat! Ach, ten Heatcliff! Nie ma to, jak czytać tą chmurną historię pod cieplutkim kocem i z gorącą herbatą pod ręką :-)

Uwikłanie

Uwikłanie - Zygmunt Miłoszewski Jedyny przeczytany przeze mnie kryminał, który pomógł mi przewartościować priorytety :-) Wybaczyłam zatem autorowi podstawowe błędy definicyjne, takie jak stosowanie zamiennie określeń psycholog, lekarz (!), psychiatra, psychoterapeuta (nie muszę chyba dodawać, że one nie są tożsame, prawda?). Książka średniasta bardzo, ale czwarta gwiazdka za niezamierzony przez autora efekt terapeutyczny tudzież świetne tło obyczajowo-środowiskowe.

Ulisses

Ulisses - James Joyce Tak genialna, że mało kto ją czyta. Tak zagmatwana, że mało kto z niej wychodzi bez uszczerbku. Tak oniryczna, że po zakończeniu świat wydaje się być tylko bladym cieniem samego siebie. Tak dekonstruktywna, że po wyjściu z niej nie wiemy, kim jesteśmy. Ale to i tak nic przy "Finnegans Wake", która nie wyszła po polsku! PS Byłam w Sandycove w Martello Tower (wieży Joyce'a, obecnie jego muzeum), gdzie Joyce mieszkał czas jakiś. Wieża jest miejscem otwierającym pierwszą scenę "Ulissesa". Niesamowity klimat, pokoik Joyce wygląda jak cela więźnia skazanego na pisanie. PPS Dopisek z lipca 2011r.: "Finnegans Wake" jest właśnie tłumaczona na polski! Prawdopodobnie będzie miała tytuł "Finneganów tren".

Tylko dla kobiet

Tylko dla kobiet - Magdalena Samozwaniec Ach, ta klasa! Ten humor retro! Uwielbiam pasjami! :-)

Szklany klosz

Szklany klosz - Sylvia Plath Jedna z tych książek, które wstrząsnęły mną do głębi.

Szafa

Szafa - Olga Tokarczuk Uwielbiam! Mogę czytać w nieskończoność! Każde z trzech opowiadań ma zupełnie inny klimat, ale łączy je czułość opowiadającej oraz głaskanie detali opisywanego świata.

Style charakteru

Style charakteru - Stephen M. Johnson Dobra książka napisana bardzo hermetycznym językiem. Warta przeczytania, ale nie każdy poradzi sobie z żargonem zawodowym.

Spoglądając przez ozonową dziurę

Spoglądając przez ozonową dziurę - Zenon Fajfer Drugi tom rewelacyjnej serii Liberatura. Dekonstrukcja książki jako takiej. Zabawa i eksperyment. Fascynująca przygoda! P.S. Mylą was oczy. Jest dwanaście gwiazdek! :-)

Spalona powieść

Spalona powieść - Jakow Gołosowker Książka, która zainspirowała Michaiła Bułhakowa do napisania "Mistrza i Małgorzaty". Szczerze mówiąc to bardzo dużo z niej "pożyczył" w kwestii wątku Jeshuy. Autor nie miał lekkiego życia. Przeczytajcie.

Śmierć w darkroomie

Śmierć w darkroomie - Edward Pasewicz Przez chwilę byłam w jednym z mrocznych miejsc akcji. Klimatyczne.